Archiwum sierpień 2015


sie 29 2015 Rozpoczynamy naukę gry na perkusji
Komentarze: 1

Umiejętność gry na perkusji to marzenie wielu osób. Na szczęście da się je zrealizować za pomocą ciężkiej pracy i długich godzin ćwiczeń. Jeśli jednak chcemy, aby nasza nauka przyniosła pożądane przez nas efekty, musimy po prostu odpowiednio się za nią zabrać.

 

Na początku zacznijmy oswajać się ze swoim sprzętem. Grajmy na nim proste melodie. Stosujmy przy tym najprostszy metronom. Pamiętajmy, aby na początku ćwiczeń pod żadnym pozorem nie grać bez tego urządzenia. To właśnie metronom wyrobi w nas nawyk stałego utrzymywania danego rytmu. Pamiętajmy również, aby ćwiczyć codziennie. Nieważne jest, czy mamy na to ochotę, czy wolimy robić coś innego. Jeśli chcemy grać na perkusji naprawdę dobrze, musimy regularnie powtarzać wszystkie ćwiczenia. No i pamiętajmy, że lepiej wykonywać je wolno, niż szybko i byle jak. To częsty problem początkujących osób. A do zwiększonej prędkości zawsze możemy dojść na spokojnie. Na początku skupmy się więc raczej na dokładnym powtarzaniu danych rytmów. Opanujmy dobrą technikę, a wszystko pójdzie w dobrym kierunku.

 

No i pamiętajmy o tym, aby stale interesować się perkusją. Oglądajmy występy znanych perkusistów i czerpmy z nich jak najwięcej, wykorzystując dane obrazy w praktyce.

sie 23 2015 Chimesy perkusyjne
Komentarze: 1

Jeśli na poważnie zajmujemy się grą na perkusji, na pewno chcemy w jakiś sposób urozmaicić swoje utwory. A w tym pomogą nam specjalne instrumenty perkusyjne. Warto więc zwrócić swoją uwagę np. na chimesy. Czym one właściwie są?

 

Chimesy to instrumenty perkusyjne, które mają na celu urozmaicić i uatrakcyjnić daną melodię. Osiągają one duży zakres brzmienia. Dzięki nim możemy np. uzyskać efekt delikatnych dzwonków. A to znacznie urozmaica wszelkie intra lub solówki. Taki element perkusyjny sprawdzi się więc u każdego perkusisty. Warto z niego skorzystać i urozmaicić swoje zwykłe, klasyczne melodie. Dodatkowo, chimesy wcale nie są drogie. Znajdziemy je już od stu złotych. Możemy również zakupić używane chimesy na wielu aukcjach internetowych. W ten sposób na pewno uda nam się zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy.

 

A chimesy to nie tylko instument perkusyjny, dzięki któremu osiągniemy dodatkowe dźwięki. To również wspaniały element... dekoracyjny! A na pewno chcemy, żeby nasza perkusja prezentowała się wyjątkowo. Chimesy ozdobią ją w delikatny sposób, a przy tym będą również bardzo praktyczne. Korzystajmy z nich i układajmy nowe melodie, a na pewno będziemy zachwyceni z efektów końcowych.

sie 17 2015 Cajon- krótka historia
Komentarze: 1

Instrument, który skrywa się pod tajemniczą nazwą cajon to w zasadzie bardzo prosty instrument, ale jednocześnie dający bardzo piękne i ciekawe brzmienie. Jego historia powstania i sama konstrukcja są niezwykle ciekawe, podobnie jak dźwięk, który z siebie wydaje.

 

Po pierwsze, skąd wziął się instrument i jakie jest jego pochodzenie? Cajon został wymyślony przez afrykańskich niewolników, którzy zostali sprowadzeni do Ameryki Łacińskiej, a konkretnie do Peru. Stąd też mówi się, że cajon ma pochodzenie afrykańskie, choć jego nazwa i kraj narodzin są jak najbardziej iberystyczne.

 

Z Peru cajon bardzo szybko dotarł do Europy, gdzie urzekł muzyków zajmujących się flamenco. Bardzo szybko odkryli oni urok tego instrumentu i zajęli się wydobywaniem tych brzmień.

 

Jak natomiast wydobyć te dźwięki? Otóż, bardzo prosto. Instrument zwykle jest w kształcie prostopadłościanu. Jego tylna ścianka zawiera otwór. Natomiast, wewnątrz znajdują się struny werblowe albo zwykłe struny naciągnięte na przednią ściankę. To właśnie one pozwalają wydobyć ów dźwięk. Gra się siedząc okrakiem na szczycie instrumentu i uderzając dłońmi w przednią ścianę cajon. Takie to proste, a takie zaskakujące dzięki uzyskiwanym w ten sposób dźwiękom.

sie 11 2015 Triki przydatne w strojeniu perkusji
Komentarze: 0

Strojenie perkusji to kwestia naprawdę indywidualna. Każdy muzyk ma swoje sposoby na przygotowanie instrumentu do pracy. Warto jednak spróbować skorzystać z kilku trików, które mogą nam się przydać właśnie podczas strojenia perkusji.

 

To oczywiste, że chcemy "wyciągnąć" ze swojego sprzętu maksimum możliwości. Marzymy o czystym, wyrazistym dźwięku i jego doskonałym brzmieniu. Dlatego najpierw sprawdźmy po prostu, w jakim stanie są nasze naciągi. Aby uzyskać najlepszy efekt, najlepiej byłoby zainwestować po prostu w nowy naciąg. Nie każdego jednak z nas stać na taki wydatek. Wtedy musimy postarać się o jak najlepsze nastrojenie swoich naciągów. Pamiętajmy więc, że nie mogą być one... zbyt mocno naciągnięte! To częsty błąd popełniany przez wielu, młodocianych perkusistów. Kotły zaczną wydobywać znacznie lepsze dźwięki, jeśli nasze naciągi będą delikatnie "rozluźnione". To naprawdę skuteczny trik, stosowany już przez wielu, doświadczonych muzyków.

 

Jeśli więc chcemy wyciągać z naszej gry na instrumencie jak najwięcej, musimy dowiedzieć się, jak powinno wyglądać strojenie perkusji. Dzięki prostym trikom i małym sztuczkom z naszych kotłów wydobędzie się naprawdę wspaniały, czysty i mocny dźwięk.

sie 05 2015 Jak wybrać tamburyn?
Komentarze: 1

Wybór tamburynu, podobnie jak wybór każdego innego instrumentu muzycznego, powinno się zacząć od pytania do czego konkretny instrument ma służyć. Tamburyny występują w wielu wariantach, różnią się wielkością i materiałami, z których są wykonane. Istnieją także znaczne rozbieżności cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami.

 

Zakup tamburynu - od czego zacząć?

Tamburyn jest instrumentem perkusyjnym, który składa się z obręczy i zainstalowanych w niej metalowych blaszek. Ilość blaszek, ich kształt i wielkość zależą od konkretnego modelu. Tamburyny z reguły wykonane są z drewna, lub z metalu. W przypadku drewnianych i metalowych modeli, dźwięk wydawany przez instrument będzie się różnił.

 

Sklepy muzyczne oferują tamburyny do profesjonalnego i półprofesjonalnego użytku. Istnieje możliwość zakupu tamburynu, który będzie zainstalowany jako dodatek do zestawu perkusyjnego. Dostępne są także modele, które mogą być wykorzystywane samodzielnie. Gra na tamburynie odbywa się poprzez potrząsanie nim w określony takt. Przed zakupem warto przetestować poszczególne modele instrumentu i sprawdzić jakość ich brzmienia. Tamburynu nie warto kupować w ciemno, ponieważ dźwięki wydawane przez instrument mogą się znacznie różnić.